• Çalışma Saatleri - Pzt - Cum: 9:30 - 18:30
Ne aramıştınız ?

Erkan MANKAN

Kişisel Bilgiler

Erkan MANKAN

Managing Director

Egitim ve Tecrübe

  • Tecrube: :
    16+ Yıl
  • Mezuniyet :
    Istanbul Technical University

Özgeçmiş

Erkan Mankan İstanbul Teknik Üniversitesi gıda mühendisliği mezunudur ve Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünde doktora tez aşamasındadır.

Erkan Mankan iş hayatına öğrencilik yıllarında TASİAD Ambalaj derneğinde, araştırma uzmanı olarak başladı. Harvard Üniversitesine devlet bursu ile gönderilen ilk öğretim üyesi olan, İTÜ Endüstri Mühendisliği kurucusu ve sayısız firmanın yönetim danışmanı olan Prof. Dr. İlhami Karayalçın ın araştırma asistanı olarak çalıştı.

Ardından laboratuvar sektöründe 16 sene boyunca tüm satış ve pazarlama kademelerinde çalıştı. Dünyanın önde gelen firmalarının Türkiye’deki satış ekiplerini yönetti. 20 kişilik dinamik takım arkadaşları ile Türkiye’nin dört bir yanındaki akademik ve sektörel gelişmeleri yakından takip ettiği bu yıllarda, öncelikli alan projelerinde aktif rol oynadı. Özellikle Türkiye’nin Ar-Ge yolculuğuna olan ilgisi bu yıllarda başladı. Bu yıllarda Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltacak her türlü projenin desteklenmesine yönelik çalışmalarını sürdürdü.

2016 yılında danışmanlık faaliyetlerine başladı ve laboratuvar teknolojileri alanında servis sağlayıcısı konumdaki Heka Lab Teknik Cihazları kurdu.

Türkiye’de Ar-Ge süreçlerinin yönetimi, kaynakların etkin kullanılması, patentlenebilir ürün geliştirme süreçlerinde Türkiye’de özgü bir ekosistemin geliştirilmesi en önemli ideallerinden biri oldu.

Bu idealleri gerçekleştirmek için HEKA Çatısı altında Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta 2020 yılında Heka Science Ar-Ge Sanayi şirketini kurdu.

Firma bünyesinde 2020 yılında İstanbul’da Yeni nesil İlaç Taşıma Sistemleri (HEKA NDDS Lab) Laboratuvarını kurdu. Bu laboratuvarda lipozomal teknolojiler, Lab-on-a-Chip/ Organ-on-a-Chip platformları ve enkapsülasyon teknolojileri üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Özel sektöre ve akademiye Ar-Ge proje / servis hizmetleri veren bu laboratuvarda çıtayı daha da ileriye taşıyarak, 2021 yılında Akademik İşbirliği programını başlattı. Böylece Türkiye’de seçilen öncelikli alanlardaki lisansüstü araştırma projelerine ücretsiz hizmet vermeye başladı.

2021 Haziran ayında Heka Human Sağlık ve Teknoloji AŞ yi kurdu. Erken faz ilaç geliştirme süreçlerinin tasarlanacağı 1.200 m2 lik binada Hesaplamalı Kimya (Computational Chemistry), Medisinal Kimya (Med-Chem), Hücre Laboratuvarı (Cell Lab) ve Formülasyon Laboratuvarı (NDDS Lab) kurulum projesini üstlenerek Türkiye’ye yatırım yapmaya devam etti. Heka Human Laboratuvarlarının, ilaç adayı moleküllerin keşiflerinin yapıldığı bir Ar-Ge merkezi olması hedeflenmektedir. Ağustos 2021 itibari ile Ar-Ge ekibine 12 uluslararası doktora sonrası araştırmacı 2 yüksek lisans araştırmacı dahil edilmiştir.

Son dönemde ekip arkadaşları ile Ar-Ge süreçlerinin ekonomik altyapısı üzerinde de çalışarak, yeni buluşların önünü açacak finansal modeller üzerinde çalışmaktadır. İlaç keşfi ve geliştirme alanında fark yaratacak buluşları ve projeleri fonlayarak ve yönetimsel becelerini artıracak bir yapının da temellerini atacaklardır.

İş deneyimi

Satış, Pazarlama 95%
Pazara yeni ürün entegrasyonu 85%
Spray kurutma ve enkapsülasyon uygulamaları 92%
Nano/Mikro emülsiyonlar, lipozomal formülasyonlar 87%

Laboratuvar Teknolojileri

Laboratuvar sektöründe 16 yıllık tecrübe

Teknik Danışmanlık

Yeni ürün formülasyonu geliştirme, proses dizaynı konularında uzmanlık

Yarı Zamanlı Eğitmen

Bahçeşehir Üniversitesi Gastronomi Bölümünde yarı zamanlı eğitmenlik, Verilen dersler: Hizmet Pazarlaması ve Fonksiyonel Gıda Bileşenleri

Başarılar

Covid 19 Laboratuvarları Kurulumu